Co je nového

Udržitelný turismus a posílení biodiverzity

11.12.2024

Program Švýcarsko-česká spolupráce (který je obdobou tzv. „norských fondů“; viz odkaz níže) zveřejnil výzvu na podporu udržitelného turismu a posílení biodiverzity.

A) Posílení biodiverzity – Obecně budou podporovány projekty zaměřené na snížení vlivu fragmentace krajiny způsobené lidskou činností (např. přítomností dopravní sítě, elektrického vedení, příčných překážek v tocích atd.) na skupiny živočichů, k jejichž základním životním projevům patří přesuny (migrace) z důvodu rozmnožování, hledání nových teritorií atd. Podporovány budou rozsáhlé komplexní projekty s významným dopadem na jednotlivé skupiny živočichů, řešící nejzásadnější bariéry či kritická místa a využívající zkušenosti ze zahraničí i ČR pro dosažení nejefektivnějšího řešení problému. (např. renaturace povodí, zprůchodnění říční sítě, zlepšování biotopu, rybí přechody, průchodnost krajiny pro živočichy, monitoring a dopady bariér na migrační prostupnost, komplexní návrhy řešení).

B) Udržitelný turismus – Obecně budou podporovány projekty zaměřené na udržitelné řízení návštěvníků v přírodně cenných lokalitách zejména s ohledem na extrémní zatížení ekosystémů vlivem nadměrného turismu. Cílem těchto projektů je především rozložení poptávky cestovního ruchu za hranice hlavních turistických cílů a dále vyhodnocování (monitoring) a regulace zátěže hodnotných ekosystémů vlivem intenzivního cestovního ruchu. Podporovány budou rozsáhlé, unikátní projekty s významným územním i celospolečenským dopadem propojujícím techniky nejlepší dostupné praxe s inovativními a demonstračními přístupy a nabízející komplexní řešení ve spolupráci s hlavními stakeholdery, které povedou k měřitelné změně. Podporovány budou i projekty realizované ve spolupráci s relevantními švýcarskými institucemi, v zapojení destinačních agentur a dobrovolníků. (např. SMART řešení pro využití veřejné dopravy do návštěvnických lokality, distribuce turismu do míst s menší přírodní hodnotou, monitoring návštěvníků, regulační a rezervační systémy, návštěvnická centra, domy přírody, vzdělávací programy apod.)

Jedná se o podporu velkých (komplexních) projektů – minimální výše je 70 mil. Kč. Žadatelem mohou být právnické osoby, bez dalšího omezení. Míra podpory je maximálně 90 % způsobilých nákladů. Podmínkou je spolupráce se švýcarským partnerem.

Uzávěrka pro podání projektů je 17. února 2025. (Uzávěrka 1. kola)

Výzva je dvoukolová. V první kole se předkládají návrhy projektů k posouzení. Druhé kolo bude ukončeno do 16. 6. 2025.

(Projekty v tzv. Malém grantovém schématu ve výši 500 tis. Kč až 5 mil. Kč pro oba pilíře budou podpořeny prostřednictvím další výzvy).

Pomoc při hledání švýcarského partnera

Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se švýcarskou Státní kanceláří pro hospodářské záležitosti zajistilo možnou pomoc žadatelům pro hledání vhodného švýcarského partnera k realizaci svých projektů, a to prostřednictvím neziskové organizace Swiss Parks Network (SPN). Podrobnosti viz odkaz níže.

Více informací k výzvě a dokumenty ke stažení:

Výzva č. 1 k předkládání žádostí o podporu z Programu „Udržitelný turismus a posílení biodiverzity“ – Ministerstvo životního prostředí

Program Švýcarsko-české spolupráce:

https://www.swiss-contribution.cz

zpět na výpis novinek